شجره نامه و خویشاوندی آیت اللهی های یزدی

انسانشناسی اجتماعی و فرهنگی ، خویشاوندی ، شجره نسب ، سلسله نسب ، آیت اللهی های یزد

شجره نامه و خویشاوندی آیت اللهی های یزدی

انسانشناسی اجتماعی و فرهنگی ، خویشاوندی ، شجره نسب ، سلسله نسب ، آیت اللهی های یزد

شجره نامه و خویشاوندی آیت اللهی های یزدی
علی رضا آیت اللهی alireza ayatollahi

متولد 1324 . مقیم تهران ( Tehran ) از 1344
دارای تحصیلات ادبیات در ایران ، زبان و ادبیات و فرهنگ و تمدن در اکس آن پرووانس فرانسه ، علوم اجتماعی در ایران ، معماری در ایتالیا ، شهرسازی در اسپانیا ، و مدیریت دولتی ، و دوره های دکتری آمایش سرزمین ، مردم شناسی - جامعه شناسی و اقتصاد در دانشگاه اکس - مارسی . فعالیت سردبیری ماهنامه علمی - هنری ، سرویراستاری ادبی ، فنی و علمی در متون اقتصادی - اجتماعی - فرهنگی . سردبیری ماهنامه مجلس . آموزش آئین نگارش به مدیران کشور ، آموزش ادبیات فارسی در دانشگاه ( عضو هیئت علمی سابق دانشگاهها ) . دارای بیش از دویست تالیف و تصنیف ( استاد سابق پژوهش ) . هم اکنون : پژوهشگر آزاد ؛ که از جمله در این سایت اگر چه مورٌخ نما است در واقع بیشتر به تاریخ شفاهی در حوزه آنتروپولوژی و اتنولوژی می پردازد و انتظار یاری از تمام نیکو صفتان . با تمنٌای نظردهی از صاحبنظران .

توضیح : درست است که هدف ما در اینجا نگارش تاریخ و استناد به نوشه های دیگران نیست ؛ کوششی در راه انسانشناسی ، مردم شناسی و گاه جامعه شناسی تاریخی است ، با این وجود گاه شواهد و قرائن زمانی و مکانی ما را به اندیشه یا لاقل پرسش می اندازند مثلا" اینکه آیا وجود « فضلعلی بیک عقدائی » به عنوان حاکم یزد در حوالی 1150 هجری قمری مرتبط به حضور احفاد امیر اصلان خان قرخلو ( که از جمله میتوانسته اند به دعوت احفاد یا لااقل خویشان وی به عقدا مهاجرت کرده باشند و یا حتی خود از احفاد دختری وی بوده باشند ) در حوالی 1160 مرتبط نیست ؟ ؛ و نه تنها حاج عبدالملک عقدائی ، پدر آخوند ملٌا اسماعیل عقدائی یزدی ، در ÷ناه آنان بوده حتی خود از فرزندان دختری این فضلعلی بیک بوده است ؟

 

امیر اصلان خان افشار ، فضلعلی بیک عقدائی ، فضلعلی بیک دنبلی

آورده اند که در زمان سلطنت طهماسب دوٌم ، پس از غلبه ی نهائی سپاهیان نادر افشار در زرقان فارس بر اشرف افغان « یزد را به امنای شاه طهماسب سپرد و اشاعه این خبر خود به خود عیسی خان افغان را فراری داده به دیار خود فرستاد و فرمانداری یزد بر فضلعلی بیک عقدائی قرار گرفت و پس از یک سال ...

بنظر ما در آن زمان که تقریبا" تمام حکٌام شهرهای بزرگ و متوسط ایران از خوانین ایلاتی ، بخصوص از اقوام قزلباش ، بوده اند بسیار بعید است که از روستا - شهرعقدا کسی به حکومت شهر یزد که اگر پرجمعیت ترین شهر ایران نبوده است لااقل یمی از سه – چهار شهر بزرگ این سرزمین محسوب می شده است ، رسیده باشد و چندان بعید نیست که این حاکم همان نجفقلی خان دنبلی مشهور بوده باشد که تعلقی به عقدا داشته و در هرحال به زودی به لشگریان نادر شاه ملحق شده و یزد را به میرزا حسن خان نائینی واگذاشته است :

« بعداز بسلطنت رسیدن نادرشاه، نجفقلی خان که در آن زمان 18 ساله بوده با سواران دنبلی به او پیوست و سمت تفنگچی آقاسی داشته واز سران سپاه و از نزدیکان نادر شاه افشار بوده در موقع ورود بشهر شاه جهان آباد مرتبه امیرالامرایی یافت سپس به تبریز مراجعت نموده بیگلربیگی آذربایجان با وی بوده است . »

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۶/۰۵/۰۸
علیرضا آیت اللهی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی