شجره نامه و خویشاوندی آیت اللهی های یزدی

انسانشناسی اجتماعی و فرهنگی ، خویشاوندی ، شجره نسب ، سلسله نسب ، آیت اللهی های یزد

شجره نامه و خویشاوندی آیت اللهی های یزدی

انسانشناسی اجتماعی و فرهنگی ، خویشاوندی ، شجره نسب ، سلسله نسب ، آیت اللهی های یزد

شجره نامه و خویشاوندی آیت اللهی های یزدی
علی رضا آیت اللهی alireza ayatollahi

متولد 1324 . مقیم تهران ( Tehran ) از 1344
دارای تحصیلات ادبیات در ایران ، زبان و ادبیات و فرهنگ و تمدن در اکس آن پرووانس فرانسه ، علوم اجتماعی در ایران ، معماری در ایتالیا ، شهرسازی در اسپانیا ، و مدیریت دولتی ، و دوره های دکتری آمایش سرزمین ، مردم شناسی - جامعه شناسی و اقتصاد در دانشگاه اکس - مارسی . فعالیت سردبیری ماهنامه علمی - هنری ، سرویراستاری ادبی ، فنی و علمی در متون اقتصادی - اجتماعی - فرهنگی . سردبیری ماهنامه مجلس . آموزش آئین نگارش به مدیران کشور ، آموزش ادبیات فارسی در دانشگاه ( عضو هیئت علمی سابق دانشگاهها ) . دارای بیش از دویست تالیف و تصنیف ( استاد سابق پژوهش ) . هم اکنون : پژوهشگر آزاد ؛ که از جمله در این سایت اگر چه مورٌخ نما است در واقع بیشتر به تاریخ شفاهی در حوزه آنتروپولوژی و اتنولوژی می پردازد و انتظار یاری از تمام نیکو صفتان . با تمنٌای نظردهی از صاحبنظران .
پنجشنبه, ۱ تیر ۱۳۹۶، ۰۵:۰۰ ب.ظ

در دوره نادر شاه افشار

 

در دوره نادر شاه افشار

« تقی خان بیگلر بیکی فارس طغیان کرد و شکست خورد . پسرانش را پیش چشمانش کشتند ، زنش را فروختند ، دخترانش را در خرابات اردو نشانیدند ، و خودش را خواجه کردند و کور کردند . با اینهمه غیرتش را تماشاکنید که دوباره مستوفی الممالک کلٌ ممالک محروسه شد ! و معلوم می شود که اینهمه در آن دوره چیز عادی بوده است .

در گوشه ای از مملکت ، شورشیان اعلام اطاعت می کنند... ولی عساکر « فیروز مآثر » قانع نیستند ، و برای گرفتن مال و منال آنها را زیر شکنجه قرار می دهند . مردم چه کنند ؟ دوباره یاغی می شوند . بیچاره ها آخرین شبی که شکست خود را قطعی می بینند ، اوٌل زنان و کودکان خود را می کشند که به دست مهاجمان نیافتند ! آنگاه دیوانه وار حمله می کنند ، و ظرف دو ساعت همه کشته یا اسیر می شوند . »

چون عساکر فیروز مآثر داخل آن قلعه گردیدند ، و جمیع ذکور و اناث را کشته دیدند ، بعضی از غازیان را رقت قلب حاصل شده ، بی تحاشی گریه می کردند . چون پیر محمد خان از افعال آن طایفه مطلع گردید ، جمعی که از ذکور و اناث رمقی داشتند ، به قتل آنها فرمان داد » .

در برابر این مایه سنگدلی و بیرحمی آدمیزاد چه می توان گفت و نوشت ؟

البته بی انصافی است که گناه همه ء این فجایع را که ریشه در جامعه داشت به گردن نادر بیندازیم .

از مقدمه دکترمحمد امین ریاحی بر کتاب تاریخ « عالم آرای نادری » . ص چهل و سه

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۶/۰۴/۰۱
علیرضا آیت اللهی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی