شجره نامه و خویشاوندی آیت اللهی های یزدی

انسانشناسی اجتماعی و فرهنگی ، خویشاوندی ، شجره نسب ، سلسله نسب ، آیت اللهی های یزد

شجره نامه و خویشاوندی آیت اللهی های یزدی

انسانشناسی اجتماعی و فرهنگی ، خویشاوندی ، شجره نسب ، سلسله نسب ، آیت اللهی های یزد

شجره نامه و خویشاوندی آیت اللهی های یزدی
علی رضا آیت اللهی alireza ayatollahi

متولد 1324 . مقیم تهران ( Tehran ) از 1344
دارای تحصیلات ادبیات در ایران ، زبان و ادبیات و فرهنگ و تمدن در اکس آن پرووانس فرانسه ، علوم اجتماعی در ایران ، معماری در ایتالیا ، شهرسازی در اسپانیا ، و مدیریت دولتی ، و دوره های دکتری آمایش سرزمین ، مردم شناسی - جامعه شناسی و اقتصاد در دانشگاه اکس - مارسی . فعالیت سردبیری ماهنامه علمی - هنری ، سرویراستاری ادبی ، فنی و علمی در متون اقتصادی - اجتماعی - فرهنگی . سردبیری ماهنامه مجلس . آموزش آئین نگارش به مدیران کشور ، آموزش ادبیات فارسی در دانشگاه ( عضو هیئت علمی سابق دانشگاهها ) . دارای بیش از دویست تالیف و تصنیف ( استاد سابق پژوهش ) . هم اکنون : پژوهشگر آزاد ؛ که از جمله در این سایت اگر چه مورٌخ نما است در واقع بیشتر به تاریخ شفاهی در حوزه آنتروپولوژی و اتنولوژی می پردازد و انتظار یاری از تمام نیکو صفتان . با تمنٌای نظردهی از صاحبنظران .

 

شهر باستانی ابیورد


از نیاکان دودمان آیت اللهی یزدی . 


در باره امامقلی بیک ، پدر نادرشاه افشار


« ... در نواحی ابیورد و دره جز که محل اقامت جماعت افشار بود امامقلی بیک نامی [ بود ] از تیرهء قرقلو ، که سوای خود دو برادر دیگر داشت : یکی بکتاش و دیگری بابر ، و هریک احوال و ثروت و سامان و مکنت معقول ، و از دواب و مواشی و اغنام به قدرهفتصد هشتصد رآس گوسفند ، و ده پانزده رآس مادیان داشتند .

و امامقلی بیک مرد عاقل نیکو اخلاقی بود ، و همیشه از ذکر الهی غافل نبود . و عادتِ آن مرضیه اطوار آن بود که در محل چاشت و شام تا مهمان وارد نمی گردید دست به طعام [ دراز ] نمی کرد . و در مجالس غیبت داخل نمی شد ، و به غیبت دشمن خود هم راضی نبود . و اگر دشمن او مال زیاد [ ه ] از حدی داشت دعا می کرد که مال او اضافه شود . و پیش سلام بود . و هرگز تکبر نداشت . دروغ در ذات او نبود . و دائم الاوقات در زمستان و تابستان پوستین پوشیدی و به دواب که داشت بسیار الفت و مهربانی می نمود . و به فقرا و مساکین بذل و احسان نمودی ، و زیارت اهل قبور را بسیار می کرد .

.... »

مروی ، محمد کاظم (محمد کاظم مروی وزیر مرو) . عالم آرای نادری . به تصحیح دکتر محمد امین ریاحی . جلد اوٌل . نشر علم . زمستان 1369 . 

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی