شجره نامه و خویشاوندی آیت اللهی های یزدی

انسانشناسی اجتماعی و فرهنگی ، خویشاوندی ، شجره نسب ، سلسله نسب ، آیت اللهی های یزد

شجره نامه و خویشاوندی آیت اللهی های یزدی

انسانشناسی اجتماعی و فرهنگی ، خویشاوندی ، شجره نسب ، سلسله نسب ، آیت اللهی های یزد

شجره نامه و خویشاوندی آیت اللهی های یزدی
علی رضا آیت اللهی alireza ayatollahi

متولد 1324 . مقیم تهران ( Tehran ) از 1344
دارای تحصیلات ادبیات در ایران ، زبان و ادبیات و فرهنگ و تمدن در اکس آن پرووانس فرانسه ، علوم اجتماعی در ایران ، معماری در ایتالیا ، شهرسازی در اسپانیا ، و مدیریت دولتی ، و دوره های دکتری آمایش سرزمین ، مردم شناسی - جامعه شناسی و اقتصاد در دانشگاه اکس - مارسی . فعالیت سردبیری ماهنامه علمی - هنری ، سرویراستاری ادبی ، فنی و علمی در متون اقتصادی - اجتماعی - فرهنگی . سردبیری ماهنامه مجلس . آموزش آئین نگارش به مدیران کشور ، آموزش ادبیات فارسی در دانشگاه ( عضو هیئت علمی سابق دانشگاهها ) . دارای بیش از دویست تالیف و تصنیف ( استاد سابق پژوهش ) . هم اکنون : پژوهشگر آزاد ؛ که از جمله در این سایت اگر چه مورٌخ نما است در واقع بیشتر به تاریخ شفاهی در حوزه آنتروپولوژی و اتنولوژی می پردازد و انتظار یاری از تمام نیکو صفتان . با تمنٌای نظردهی از صاحبنظران .
پنجشنبه, ۱۹ مرداد ۱۳۹۶، ۰۵:۴۸ ب.ظ

میرزا رضا کرمانی و یزد

 میرزا رضا کرمانی و یزد

 

آیا میرزا رضا کرمانی که به قول خودش مملکتی را از شرٌ ناصرالدین شاه رهائی بخشید از فرزندان امیر اصلان خان افشار ؛ عمٌه زاده نادر شاه افشار ، و خود از خواهر زادگان آخوند ملٌا اسماعیل عقدائی یزدی بود ؟ .


مطالعه ای که در خور این مطلب باشد تا کنون صورت نگرفته است .

نوشته اند :

"میرزا رضای کرمانی" پسرملاحسین عقدایی یزدی بود ،  اما چون در کرمان متولد شد و تربیتش نیز در همان شهر بود لذا کرمانی محسوب می شد .

 به نظر می رسد این آخوند ملٌا حسین عقدائی یزدی همان آخوند ملٌا حسین یزدی ، و خواهر زاده ی آخوند ملٌا اسماعیل عقدائی یزدی است ؛ که در سال 1232 هجری قمری در حمله به شاه خلیل الله اسماعیلی شرکت داشته و پس از کشته شدن شاه خلیل الله توسط متعصبان یزدی توسط فتحعلیشاه قاجار به تهران احضار شده و به زندان افتاده است ؛ و پس از خلاصی از زندان قاجاریان نیز حاضر به باز گشت به یزد نشده است ؛ ملٌا حسین عقدائی یزدی که نوشته اند از بزرگان عقدا و مردی صاحب نفوذ بوده است می توانسته است بنا به برخی از قواعد آن زمان ، قبل از ماجرای یزد ، در کرمان نیز می بوده ؛ همسر و حق و حقوقی در آن شهر می داشته است ؛ و از جمله فرزندی بنام میرزا رضا که در سال 1226 متولد شده بوده است ؛ و همان روحیه ی سلحشوری پدر خود و چه بسل جدٌ مادریش امیر اصلان خان افشار را به ارث برده بوده است *

دیگر اینکه رابطه ی میرزا رضا هیچگاه با عقدا و یزد قطع نبوده است ؛ و اگر در حدود 1383 یا 1384 ه . ق به یزد رفته و به طلبگی پرداخته است ؛ با توجٌه به این که در آن زمان آیت الله آقا میرسید علی مدرس بزرگ در حفظ دین و تحکیم و توسعه مذهب شیعه دوازده امامی مصلحت را در محافظه کاری لازم و مماشات با حکٌام می دیده اند ، حجٌت الاسلام سبزواری نیز خود از روحانیان حکومتی و طرفدار حکام قاجاری بوده اند ، در حوزه روحانیانی چون آیت الله میرزا سید حسین سلطان العلماء ؛ که خود از احفاد یکی از خواهران آخوند ملٌا اسماعیل ، و نهایتا" امیر اصلان خان بوده است ، یا آیت الله العظمی آقا سید یحیی موسوی یزدی و... به تلمذ اشتغال داشته است :

« میرزا رضا ساکن کرمان بود و آب و ملک مختصری به نام  "نشورو "داشت. محمد اسماعیل خان وکیل الملک حاکم کرمان { در حدود سال 1283 هجری قمری } ملک او را که قبلاً دراجاره پدر میرزا رضا بود از او گرفته و به ملا ابوجعفر نامی داد. این اولین آزاری بود که میرزا رضا از حکام و آدمهای مال مردم خور تجربه کرد. سپس به یزد مسافرت کرد و در جرگه طلاب مشغول تحصیل شد ... » .

·        سلسله فرضیٌات مردم شناختی ؛ به امید رسیدن به حقایقی تاریخی

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۶/۰۵/۱۹
علیرضا آیت اللهی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی