شجره نامه و خویشاوندی آیت اللهی های یزدی

انسانشناسی اجتماعی و فرهنگی ، خویشاوندی ، شجره نسب ، سلسله نسب ، آیت اللهی های یزد

شجره نامه و خویشاوندی آیت اللهی های یزدی

انسانشناسی اجتماعی و فرهنگی ، خویشاوندی ، شجره نسب ، سلسله نسب ، آیت اللهی های یزد

شجره نامه و خویشاوندی آیت اللهی های یزدی
علی رضا آیت اللهی alireza ayatollahi

متولد 1324 . مقیم تهران ( Tehran ) از 1344
دارای تحصیلات ادبیات در ایران ، زبان و ادبیات و فرهنگ و تمدن در اکس آن پرووانس فرانسه ، علوم اجتماعی در ایران ، معماری در ایتالیا ، شهرسازی در اسپانیا ، و مدیریت دولتی ، و دوره های دکتری آمایش سرزمین ، مردم شناسی - جامعه شناسی و اقتصاد در دانشگاه اکس - مارسی . فعالیت سردبیری ماهنامه علمی - هنری ، سرویراستاری ادبی ، فنی و علمی در متون اقتصادی - اجتماعی - فرهنگی . سردبیری ماهنامه مجلس . آموزش آئین نگارش به مدیران کشور ، آموزش ادبیات فارسی در دانشگاه ( عضو هیئت علمی سابق دانشگاهها ) . دارای بیش از دویست تالیف و تصنیف ( استاد سابق پژوهش ) . هم اکنون : پژوهشگر آزاد ؛ که از جمله در این سایت اگر چه مورٌخ نما است در واقع بیشتر به تاریخ شفاهی در حوزه آنتروپولوژی و اتنولوژی می پردازد و انتظار یاری از تمام نیکو صفتان . با تمنٌای نظردهی از صاحبنظران .

 


آیا دودمان آیت اللهی یزدی از طهمورث شاه ، پادشاهی از گرجستان ، نسب می برند ؟ (5)


نگارنده در حدود شصت سال قبل از این ، حوالی سال 1335 خورشیدی که در یزد بنام « سالِ سِیلی » هم مشهور شد ه بود ، روایاتی از اینکه امیر اصلانخان ، جدٌ اعلای دودمان آیت اللهی یزدی ، داماد پادشاه گرجستان بوده است شنیده بودم که البته از این دست روایات ؛ بخصوص گاه در نسب سازی و افتخار به آن ، در آن زمان که اوقات فراغت مردم بسیار بسیار بیش از امروز بود ؛ و غالبا" به گپ زدن و نقل وقایع ، بهمراه افسانه سازی ، یا افسانه سازی محض می گذشت فراوان بود ؛ و طبیعتا" نه چندان مورداعتماد استادان فن و حتی برخی از بزرگان ؛ تا اینکه به مطالعه در باره احوال امیر اصلان خان افشار تبریزی و از آنجمله در کتاب « عالم آرای نادری » پرداختم که ظاهرا" دختر منحصر به فرد شاه مزبور ، یعنی شاه طهمورث میرزا ، والی کاختی در شرق گرجستان ، و در شمال ایالتِ گنجه ی آذربایجان ، را از همسران ؟ نادرشاه میشمارد و در واقع :

-      گفته شده است که نادرشاه به وصال آن نوباوه ( فرضا" 12 ساله ) مسیحی گرجستانی رسید که بنا بر این ادعا نادر محو زیبائی آن دختر شده بوده است ؛ و قصد ازدواج دائم با وی و گروگان گرفتنش به دلایل سیاسی را نداشته است .

-      نام این دختر مسیحی گرجی جزو یازده همسر نادر شاه نیامده است و دختر یک پادشاه یا حتی یک والی نمی توانسته است تنها به منزله معشوقه شاه در حرمسرای وی باشد .

-      معمولا" غنائم جنگی یا شبیه آن را به غنیمت گیرنده ( در اینجا امیر اصلان خان قرقلو افشار ) می بخشیده اند

-      از سرنوشت این دختر نوباوه به عنوان همسر نادر در زمان قتل نادر و تقریبا" 25 سالگی این زن اطلاعی در دست نیست .

-      تاریخ شفاهی این دختر را همسر امیر اصلان خان معرفی کرده است که شواهد و قرائنی هم برای آن وجود دارد ؛ گرچه این تاریخ نمی تواند آنچنان معتبر باشد ؛ امٌا نوشته های مورخان مدیحه نگار سلاطین تا چه حدٌ می توانند معتبر باشند ؟! جای تحقیق باقی است ...

-      می دانیم که نادر سی هزار نفر از گرجیان را به خراسان کوچانده است و در روایاتی از آیت اللهی ها در خصوص سفرهای متعدد آخوند ملٌا اسماعیل عقدائی به مشهد وجود داشته است که احتمالا" فقط به منظور زیارت نبوده است و به دیدار خویشانِ خود نیز می رفته است .

-      گوشه گیری حاج عبدالملک در عقدای یزد گرچه می تواند در آن زمانِ آبادی و رونق عقدا ( و بخصوص قبل از به قتل رسیدن نادرشاه و پس از آن ، قتل اصلان خان ) به عنوان حاکم آن دیار ، که قاعدتا" از افشاریان انتخاب می شده است ، بوده باشد ؛ امٌا به ویژه با توجٌه به لقب حاجیِ وی می توان وی را منزجر از کشت و کشتارهای افشاریان و تحت تاثیر مادر مؤمنه و معتقد خود ، که چنین اشخاصی حتی در دین جدید به آن متصف میمانند ؛ دانست ... و این استبعاد از امور سیاسی و حکومتی می تواند تکمیل شده به تربیت فرزندانی روحانی چون آخوند ملٌا اسماعیل و آخوند ملٌا عبدالله رسیده باشد .

 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۶/۰۴/۰۶
علیرضا آیت اللهی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی