شجره نامه و خویشاوندی آیت اللهی های یزدی

انسانشناسی اجتماعی و فرهنگی ، خویشاوندی ، شجره نسب ، سلسله نسب ، آیت اللهی های یزد

شجره نامه و خویشاوندی آیت اللهی های یزدی

انسانشناسی اجتماعی و فرهنگی ، خویشاوندی ، شجره نسب ، سلسله نسب ، آیت اللهی های یزد

شجره نامه و خویشاوندی آیت اللهی های یزدی
علی رضا آیت اللهی alireza ayatollahi

متولد 1324 . مقیم تهران ( Tehran ) از 1344
دارای تحصیلات ادبیات در ایران ، زبان و ادبیات و فرهنگ و تمدن در اکس آن پرووانس فرانسه ، علوم اجتماعی در ایران ، معماری در ایتالیا ، شهرسازی در اسپانیا ، و مدیریت دولتی ، و دوره های دکتری آمایش سرزمین ، مردم شناسی - جامعه شناسی و اقتصاد در دانشگاه اکس - مارسی . فعالیت سردبیری ماهنامه علمی - هنری ، سرویراستاری ادبی ، فنی و علمی در متون اقتصادی - اجتماعی - فرهنگی . سردبیری ماهنامه مجلس . آموزش آئین نگارش به مدیران کشور ، آموزش ادبیات فارسی در دانشگاه ( عضو هیئت علمی سابق دانشگاهها ) . دارای بیش از دویست تالیف و تصنیف ( استاد سابق پژوهش ) . هم اکنون : پژوهشگر آزاد ؛ که از جمله در این سایت اگر چه مورٌخ نما است در واقع بیشتر به تاریخ شفاهی در حوزه آنتروپولوژی و اتنولوژی می پردازد و انتظار یاری از تمام نیکو صفتان . با تمنٌای نظردهی از صاحبنظران .

 

 آیا دودمان آیت اللهی یزدی از طهمورث شاه ، پادشاهی از گرجستان ، نسب می برند ؟


برخی از لشکریان نادرشاه بر رخی از لشکریان گرجی غلبه کرده بودند . امٌا طهمورث شاه یا طهمورث میرزا آنچنان که باید و شاید به خدمت نادرشاه در نیامده بود و با روحیه ای استقلال طلبانه از یکطرف و سیاستمدارانه و مدبٌرانه از طرف دیگر عملا" منتظر این بود که سپاهیان افشاری از منطقه خارج شوند ؛ و نادرشاه که این واقعیت را دریافته بود دستورداد که یکی از سردارانش بنام اماموردیخان ، به نواحی کاخت در شرق گرجستان که در شمال شهر گنجه واقع شده است ، و محلٌ پادشاهی – حکومت طهمورث شاه – طهمورث میرزا بوده است ، برود و این حاکم را به همراهی خانواده و تمامی پسران و دخترانش نزد نادر شاه گسیل دارد .

چون خبر به طهمورث شاه رسید از بیم آن که نادرشاه ، طبق عادت خود ، دختر وی را به عنوان حاکم مقهور و معزول برای خود که نسبتا" سالخورده و دارای چند همسر بود ، بستاند تنها دختری را که داشت ، و چه بسا همین دختر ، یا به تعبیری شاهزاده ی مسیحی گرجی ، بنا به جستجو گریهای آنتروپولوژیکی – اتنولوژیکی و مفادی از تاریخ ، جدٌه ی دودمان آیت اللهی یزدی باشد ! را در محلی به دور از کاختی مخفی نمود :

« ... چون طهمورث میرزا بر چگونگی امر اعلی واقف [ شد ] صبیه خود را که در پرده عصمت پروریده و در رعنائی و زیبائی و حسن و لطافت نظیرنداشت ، آن دختر ماه پیکر را با دونفر دایگان دختر و سی نفر از غلامان اخلاص توامانِ خود همراه نموده ، در نیمه شب از اصل قلعه بیرون کرده ، به قلٌه ئ جبل البرز کوه فرستاد ، و اموال و خزاین بسیار نیز در آن مکان مخفی نموده بود ، که دختر را نیز در آنجا مخفی دارند ، که مبادا نواب صاحبقران آن خورشید پیکر را تصرف نماید . ».

توضیح : منظور از نواب صاحبقران شخص نادرشاه است .

(ادامه دارد )

برگرفته از عالم آرای نادری   

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۶/۰۴/۰۴
علیرضا آیت اللهی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی