شجره نامه و خویشاوندی آیت اللهی های یزدی

انسانشناسی اجتماعی و فرهنگی ، خویشاوندی ، شجره نسب ، سلسله نسب ، آیت اللهی های یزد

شجره نامه و خویشاوندی آیت اللهی های یزدی

انسانشناسی اجتماعی و فرهنگی ، خویشاوندی ، شجره نسب ، سلسله نسب ، آیت اللهی های یزد

شجره نامه و خویشاوندی آیت اللهی های یزدی
علی رضا آیت اللهی alireza ayatollahi

متولد 1324 . مقیم تهران ( Tehran ) از 1344
دارای تحصیلات ادبیات در ایران ، زبان و ادبیات و فرهنگ و تمدن در اکس آن پرووانس فرانسه ، علوم اجتماعی در ایران ، معماری در ایتالیا ، شهرسازی در اسپانیا ، و مدیریت دولتی ، و دوره های دکتری آمایش سرزمین ، مردم شناسی - جامعه شناسی و اقتصاد در دانشگاه اکس - مارسی . فعالیت سردبیری ماهنامه علمی - هنری ، سرویراستاری ادبی ، فنی و علمی در متون اقتصادی - اجتماعی - فرهنگی . سردبیری ماهنامه مجلس . آموزش آئین نگارش به مدیران کشور ، آموزش ادبیات فارسی در دانشگاه ( عضو هیئت علمی سابق دانشگاهها ) . دارای بیش از دویست تالیف و تصنیف ( استاد سابق پژوهش ) . هم اکنون : پژوهشگر آزاد ؛ که از جمله در این سایت اگر چه مورٌخ نما است در واقع بیشتر به تاریخ شفاهی در حوزه آنتروپولوژی و اتنولوژی می پردازد و انتظار یاری از تمام نیکو صفتان . با تمنٌای نظردهی از صاحبنظران .


آیا دودمان آیت اللهی یزدی از طهمورث شاه ، پادشاهی از گرجستان ، نسب می برند ؟


باگراتیونی ها ( بغ دادی ها ؛ خدادادی ها ) آخرین سلسله پادشاهی مسیحی بوده اند که تا اوایل سده 19 میلادی بر پادشاهی ( امپراتوری ) گرجستان حکومت می کرده اند ؛ امٌا از حدود سال 1460 میلادی به سه بخش و سه پادشاهی و از آنجمله « پادشاهی کاختی » تقسیم شده اند .

کاختی در شرق گرجستان کنونی ، شمال شهر گنجه ی آذربایجان ، و به مرکزیت شهر تلاوی است .

طهمورث شاه ، پادشاه کاختی در مواجهه با لشکریانِ مهاجم صفوی شکست خورده فراری شده است ؛ امٌا به خواست مردم کاختی در سال 1638 میلادی از در اطاعت در آمده و به امر شاه صفی صفوی به کومت کاختی منصوب شده است . وی مجددا" در سال 1648 میلادی ، بنا با استقلال طلبی ، به جنگ با صفویان پرداخته در مقابل لشگر کار آزموده آنان فرار اختیار کرده است .

به تعبیری که خواهیم دید وی می تواند پدر همسر اصلانخان افشار ، پدر بزرگ آخوند ملٌا اسماعیل عقدائی یزدی ، باشد ؟ .

( ادامه دارد )

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۶/۰۴/۰۱
علیرضا آیت اللهی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی