شجره نامه و خویشاوندی آیت اللهی های یزدی

انسانشناسی اجتماعی و فرهنگی ، خویشاوندی ، شجره نسب ، سلسله نسب ، آیت اللهی های یزد

شجره نامه و خویشاوندی آیت اللهی های یزدی

انسانشناسی اجتماعی و فرهنگی ، خویشاوندی ، شجره نسب ، سلسله نسب ، آیت اللهی های یزد

شجره نامه و خویشاوندی آیت اللهی های یزدی
علی رضا آیت اللهی alireza ayatollahi

متولد 1324 . مقیم تهران ( Tehran ) از 1344
دارای تحصیلات ادبیات در ایران ، زبان و ادبیات و فرهنگ و تمدن در اکس آن پرووانس فرانسه ، علوم اجتماعی در ایران ، معماری در ایتالیا ، شهرسازی در اسپانیا ، و مدیریت دولتی ، و دوره های دکتری آمایش سرزمین ، مردم شناسی - جامعه شناسی و اقتصاد در دانشگاه اکس - مارسی . فعالیت سردبیری ماهنامه علمی - هنری ، سرویراستاری ادبی ، فنی و علمی در متون اقتصادی - اجتماعی - فرهنگی . سردبیری ماهنامه مجلس . آموزش آئین نگارش به مدیران کشور ، آموزش ادبیات فارسی در دانشگاه ( عضو هیئت علمی سابق دانشگاهها ) . دارای بیش از دویست تالیف و تصنیف ( استاد سابق پژوهش ) . هم اکنون : پژوهشگر آزاد ؛ که از جمله در این سایت اگر چه مورٌخ نما است در واقع بیشتر به تاریخ شفاهی در حوزه آنتروپولوژی و اتنولوژی می پردازد و انتظار یاری از تمام نیکو صفتان . با تمنٌای نظردهی از صاحبنظران .

آیت اللهی ها از احفاد رضا قلی فرزند نادرشاه افشار ؟


بنا به مطالعاتی اتنولوژیکی که خود به شواهد و قرائن ، تاریخ شفاهی و بنابر این برخی از حدس و گمان ها یا فرضیه ها استوارند ، نقل قولی وجود داشته است که اصلان خان ، جدٌ دودمان آیت اللهی یزدی ، نه همان پسر عمٌه نادرشاه افشار ، بلکه فرزند رضا قلی میرزا و نوه ی نادر شاه ، امٌا از یکی از همسران مخفی وی (1) بوده است ، که پس از مغضوب شدن رضا قلی یا پس از شهادتش ، از خراسان به سوی جنوب فراری شده به صورتی گمنام (2) برخی در میانه های راه چون عقدا و آخرین گروه در محلٌی در حوزه سپیدان ( اردکان فارس ) اقامت گزیده اند .

به اعتقادما در صورت صحٌت چنین واقعه ای ، که بعید به نظر می رسد ، این محل می تواند همان روستای قرخلو باشد (3) .

(1) . می دانیم که حتی محمد رضا پهلوی و پدرش رضا پهلوی نیز همسرانی مخفی داشته فرزندانی از خود به جای نهاده اند که قادر به مخفی سازیشان برای همیشه نشده اند . این همسران نزد شاهزادگان در اکثر قریب به اتفاق موارد از خاندان های بزرگی بوده اند که روابطی مودت آمیز با شخص شاه نداشته اند ؛ یا گاه از بین مردم عامی بوده اند که همسری شان را کسر شآن شاه و شاهزاده می شمرده اند . 

(2) اتفاقا" در نقل قول مربوطه پنهان داشتن نسب اصلانخان را به چند دلیل حدس زده اند .

- از مادری عامی بوده است .

- چون نادر نسب خود را به چنگیز می رسانیده افرادی صلح طلب و مؤمن و خداجو چون عبدالملک ، فرزند اصلان خان و پدر ملٌا اسماعیل ، خواهان کتمان انتساب خود به چنگیز بوده اند .

- در زمان مهاجرت ، صغیر بوده است .

- در صورت بروز اصل و نسب شاهزادگیشان ، غارتگران محلٌی ثروتمند بودنشان را حدس زده آنان را مورد تهاجم قرار می داده اند .

و به خصوص :

- در صورت شناخته شدن ، به عنوان مدعیان بالقوٌه جانشینی نادرشاه توسط عوامل سلطنتی افشاری قتل عام می شده اند .  

(3) قرخلو. [ ق ِ ] (اِخ ) دهی است از دهستان ابرج بخش اردکان شهرستان شیراز واقع در 96000 گزی خاور اردکان و 5000 گزی راه فرعی مائین به تخت جمشید. موقعجغرافیایی آن دامنه ٔ معتدل مالاریایی و سکنه ٔ آن 163تن است . آب آن از قنات و چشمه و محصول آن غلات و برنج و شغل اهالی زراعت و صنایع دستی آنان گلیم بافی است . راه مالرو دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 7).


موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۵/۰۲/۲۵
علیرضا آیت اللهی

رضا قلی میرزا

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی